W sobotę 4 listopada br. w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu odbędzie się widowisko plenerowe pt. "Dziady".
Więcej szczegółów na Facebooku Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu:
W sobotę 4 listopada br. w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu odbędzie się widowisko plenerowe pt. "Dziady".
Więcej szczegółów na Facebooku Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu:
Przed nami szczególne dwa dni w roku, kiedy to odwiedzamy groby bliskich nam zmarłych. Modlimy się za nich, wspominamy, zapalamy znicze – symbole pamięci - kładziemy na pomnikach stroiki i wiązanki z różnych kwiatów.
W ostatnich dniach społeczność szkolna odwiedzała gieckie nekropolie, aby symboliczne światełka pamięci zapalić na grobach zmarłych osób - pracowników szkoły w Gieczu, którzy zostali pochowani na miejscowych cmentarzach.
W piątek 31 października 2023 r. odbył się w przedszkolu "Bal u pani Dyni".
Na zabawę przybył tłum przedszkolaków poprzebieranych w bajkowe postacie. W trakcie wspólnej zabawy dzieci tańczyły i śpiewały w rytm znanych przebojów. Brały także udział w zabawach plastycznych, ruchowych, integracyjnych oraz w przedstawieniu teatralnym. Na zakończenie odbył się pokaz bajkowych postaci.
Miś Wojtek, Niedźwiedzica Baśka i Pies Ciapek to tegoroczni bohaterowie konkursu, który z okazji Października Miesiąca Dobroci dla Zwierząt zorganizowała szkolna biblioteka.
Konkurs odbył się w poniedziałek 23 października br. i miał formę testu wiedzy. W konkursie udział wzięło łącznie 26 uczniów (11 w kategorii klas I – IV i 15 w kategorii klas V – VII). Dzisiaj zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, które zostały zakupione ze środków pozyskanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W młodszej kategorii wiekowej pierwsze miejsce zajął Wojciech Buczma, drugie - Tobiasz Nawrocki, a trzecie miejsce przypadło Zofii Michalak. W kategorii klas V – VII pierwsze miejsce zajęła Maja Plucińska, drugie - Artur Krzysztofiak, a trzecie - Nina Durska.
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie, a laureatom serdecznie gratulujemy!
W ostatni piątek października - miesiąca poświęconego zwierzętom - gościliśmy zwierzątka, którymi opiekują się codziennie w swoich domach uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.
Przez cały szkolny dzień mogliśmy je obserwować z bliska, właściciele zwierzątek opowiadali o ich zwyczajach i potrzebach. Chomiki, króliki, papugi - nimfa i nierozłączki, zeberki, żółw lądowy, a nawet ślimaki budziły wielkie zainteresowanie oglądających.
Do szkoły jednak nie mogły dotrzeć psy i koty, które najczęściej towarzyszą nam w domach, dlatego została przygotowana gazetka ze zdjęciami naszych czworonogów.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli dostarczyć milusińskich do szkoły.
Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza do udziału w konkursie recytatorskim pt. „Polscy poeci dzieciom – Aleksander Fredro”. Szczegóły na plakacie i w regulaminie konkursu.
Podczas zabawy muzycznej dzieci przy użyciu liści, kasztanów i szyszek malowały wielobarwne obrazy, jednocześnie mogły zaobserwować powstawanie nowych kolorów przy użyciu różnych farb.
Zabawa sprawiła Misiom dużo radości.
26 października br. przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach udzielania pierwszej pomocy.
Takie warsztaty pomagają dzieciom oswoić się z tematem pierwszej pomocy, a także rozwijać w nich poczucie obowiązku niesienia pomocy innym.
W niedzielę 22 października br. w gieckim muzeum odbyło się spotkanie inaugurujące tegoroczną edycję projektu pn. „Wolontariusze na grodzie”.
Przypomnijmy, że jest to wspólna inicjatywa Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu i naszej szkoły, która trwa już od kilku lat. Celem projektu jest uczestnictwo naszych uczniów – wolontariuszy w zajęciach muzealnych i warsztatowych oraz pomoc w przygotowaniu imprez plenerowych na terenie osady edukacyjnej w Gieczu. Niedzielne spotkanie miało charakter integracyjny oraz poświęcone było tematyce słowiańskiego obrzędu dziadów. W ciekawy sposób temat ten przybliżyła uczniom p. Elżbieta Indycka z gieckiego muzeum. A już niedługo, 4 listopada br. nasi wolontariusze uczestniczyć będą w ostatniej w tym roku imprezie plenerowej na terenie gieckiego rezerwatu, czyli w listopadowych „Dziadach”.
O tym, czego potrzebują nasze zwierzęta domowe i jak dbać o nie we właściwy sposób, opowiadała dzisiaj naszym uczniom technik weterynarii ze Środy Wielkopolskiej, pani Barbara Wójciak.
Odwiedziła nas ze "Stefanem", maskotką, która na czas pogadanki pani weterynarz przemieniła się w bardzo cierpliwego pacjenta. Każdy z uczniów miał okazję zademonstrować, jak należy opiekować się zwierzęciem.
Pamiętajmy o tym, że przyjmując pod swój dach zwierzaka, bierzemy za niego odpowiedzialność i dlatego powinniśmy zadbać o niego w taki sposób, by sam był bezpieczny i zaopiekowany, ale żeby też nie zagrażał innym.
Dzisiaj, 16 października, przy okazji wizytacji parafii, odwiedził naszą szkołę Ksiądz Biskup Zdzisław Fortuniak.
W imieniu pracowników i grona pedagogicznego Gościa przywitała dyrektor szkoły Danuta Zieleń. Dzieci zaśpiewały "Barkę". Ponieważ wizyta Księdza Biskupa zbiegła się z 45. rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na Papieża, w szkole dominowały barwy żółto-białe i nie zabrakło elementów wystroju związanych z historycznym wydarzeniem z 1978 roku.
Ksiądz Biskup w krótkim słowie skierowanym do uczniów podkreślił, że współdziałanie rodziców i szkoły w wychowaniu dzieci stanowi fundament i gwarancję dobrego startu w dorosłe życie. Zaznaczył również, że ma pełną świadomość różnego postrzegania roli szkoły przez dorosłych i dzieci.
Po spotkaniu z uczniami nadszedł czas na chwilę nieformalnych rozmów w pokoju nauczycielskim i degustację kremówek papieskich przez całą społeczność szkolną.
Na zakończenie wizyty Ksiądz Biskup pozostawił wpis w naszej Księdze Pamiątkowej.
12 października 2023 r. klasa III obchodziła Dzień Bezpiecznego Komputera. Celem powyższego wydarzenia było uwrażliwienie uczniów na zagrożenia, z jakimi mogą się spotkać podczas korzystania z nowoczesnych technologii. Oto krótka fotorelacja.
Jednym z narzędzi Integracji Sensorycznej jest ścieżka sensoryczna. Główną funkcją tej zabawy jest stymulowanie zmysłu dotyku. Tą świetną zabawę wykorzystaliśmy podczas naszych zajęć.
W październiku br. klasa pierwsza miała okazję zrobić tosty z wykorzystaniem sprzętu z #LaboratoriumPrzyszłośc
Październik to Miesiąc Dobroci dla Zwierząt. Z tej okazji szkolna biblioteka zaprasza do udziału w konkursie pt. „Bohaterskie zwierzęta”.
Szczegóły na plakacie!
Pokaz Talentów odbywa się w naszej szkole kolejny raz. Nasi uczniowie tradycyjnie już w Dniu Komisji Edukacji prezentują swoje pasje, umiejętności, hobby. Tak było i w tym roku.
W piątek nie zabrakło tańca, śpiewu i gry na instrumentach. Odbyły się pokazy z różnorodnych dziedzin: gimnastyczny, eksperymentów chemicznych i sztuczek magicznych. Były prezentacje indywidualne i zespołowe. Dobrej zabawy nie brakowało nikomu.
W tegorocznym pokazie wystąpił również Gość Specjalny. Odwiedził nas pan Jan Herian, akordeonista, który udowodnił nam, że pasja jest ważna niezależnie od wieku, a talenty można rozwijać i prezentować nawet wtedy, gdy ma się 83 lata. Pan Jan, prywatnie tato jednej z naszych nauczycielek, ma wspaniały kontakt z dziećmi i młodzieżą, co pokazał nasz filmik umieszczony wcześniej na fb.
Wszystkim uczestnikom Pokazu Talentów gratulujemy pasji. Zachęcamy do ich rozwijania.
13 października 2023 r. nasi pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i oficjalnie zostali przyjęci w poczet społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Pierwszych Piastów w Gieczu.
Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!
W piątek, 13 października, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej.
Samorząd Uczniowski przygotował wspaniałą niespodziankę dla wszystkich pracowników - Szkolne Oskary. Każdy otrzymał nagrodę w unikatowej kategorii. Indywidualności w naszej szkole nie brakuje.
Dziękujemy!
14 października mija 250 lat od utworzenia Komisji Edukacji Narodowej – pierwszej w Polsce i zarazem w Europie państwowej centralnej władzy oświatowej.
Komisja Edukacji Narodowej została powołana do życia z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego uchwałą sejmu rozbiorowego z 14 października 1773 roku. Polska znajdowała się wówczas w niezwykle trudnej sytuacji politycznej – tuż po pierwszym rozbiorze. Przed tą całkowicie nową instytucją postawiono zadanie budowy systemu oświaty w Rzeczypospolitej. To właśnie KEN dogłębnie zreformowała polskie szkolnictwo, wprowadziła model wychowania patriotyczno-obywatelskiego oraz nowoczesny program kształcenia. Jej dzieło stało się wzorem dla Europy oraz inspiracją dla następnych pokoleń Polaków, szczególnie w trudnych czasach zaborów.
Więcej na ten temat można przeczytać:
W środę 11 października 2023 r. zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego pt. „Podróż moich marzeń".
Za wykonanie najciekawszych prac nagrodzeni zostali następujący uczniowie: Marcelina Kujawa - I miejsce, Michał Stefaniak - II miejsce i Franciszek Walkówka - III miejsce.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.
Dziękujemy wszystkim za piękne prace, zwycięzcom gratulujemy.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Powered by aSc EduPage