Na początku października 2021 r. dzieci z grupy „Misie” przyniosły do przedszkola warzywa i owoce, które wykorzystały do pracy na zajęciach.
Dzieci poznały ich kształty, zapach i smak. Z warzyw zrobiły pyszną sałatkę oraz warzywne stworki.
Na początku października 2021 r. dzieci z grupy „Misie” przyniosły do przedszkola warzywa i owoce, które wykorzystały do pracy na zajęciach.
Dzieci poznały ich kształty, zapach i smak. Z warzyw zrobiły pyszną sałatkę oraz warzywne stworki.
We wtorek, 5 października 2021 r. w naszej szkole odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego.
W wyborach do SU kandydowało 18 uczniów z klas III – VII. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała komisja złożona z 6 uczniów z klas IV- VII: Zuzi, Kacpra, Artura, Oskara, Krystiana i Roberta. W wyborach najwięcej głosów zdobyli: Patrycja Nowak, Agata Buczma, Maja Plucińska, Mateusz Pruchniewicz, Dominik Chmielewski, Emilia Januchowska i Bartosz Kurkowiak.
Nowemu Samorządowi Uczniowskiemu gratulujemy wyboru!
We wtorek, 5 października 2021 r. uczniowie klas IV – VII z okazji Dnia Chłopaka wybrali się na film do kina „Baszta” w Środzie Wlkp.
We wtorek 5 października 2021 r. dzieci z grupy „0” udały się na wycieczkę nad Jezioro Średzkie.
Celem wycieczki było zapoznanie przedszkolaków z florą i fauną występującą nad jeziorem. Na początku wycieczki dzieci z tablic informacyjnych dowiedziały się, jakie zwierzęta i rośliny możemy zaobserwować podczas spaceru wzdłuż jeziora. Największe wrażenie na przedszkolakach wywarły nurkujące kaczki oraz młode łabędzie. Będąc nad jeziorem dzieci miały okazję bawić się na tamtejszym placu zabaw.
Radość dzieci nie znała granic!
Jesień to czas, kiedy robimy przetwory z owoców i warzyw przygotowując zapasy na zimę. Sześciolatki dowiedziały się, jak ważne jest spożywanie owoców i warzyw, a zwłaszcza tych z domowych zapasów.
Przedszkolaki podjęły się przygotowania kompotów ze śliwek, gruszek i jabłek, a także surówki z selera. Dzięki wspólnej pracy poznały cały przebieg zaprawiania kompotów. Następnie zapełniły spiżarkę zapasami, a wiemy, że nie ma nic smaczniejszego, jak zdrowy, pyszny kompot, w dodatku wykonany samodzielnie. Teraz mogą spokojnie czekać na nadchodzącą zimę i planować kolejne przedszkolne prace. Po wykonaniu pracy „Badacze” zajęli się obserwowaniem pestek z poszczególnych owoców: ich kształtu, koloru, liczby. Następnie zajadali się zrobioną przez siebie surówką.
W sobotę, 2 października 2021 r. uczennice klasy VII - Emilia Januchowska i Patrycja Nowak, trenujące w klubie Raion Giecz, wzięły udział w Ogólnopolskim Turnieju Karate Satori CUP w Złotowie.
Miło nam poinformować, że Patrycja zdobyła srebro w kategorii kumite. Tym razem Emilka znalazła się tuż za podium, ale już niedługo będzie mogła spróbować swoich sił w kolejnych zawodach. Patrycja przyniosła do szkoły również puchar z zawodów w Szczecinie, który zdobyła walcząc z koleżankami z zaprzyjaźnionego klubu z Kostrzyna Wlkp. w kategorii kumite drużynowe. Puchar zostaje w naszej szkole.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
1 października, jak co roku, zmagaliśmy się z tabliczką mnożenia. Tym razem oddziały przedszkolne oraz uczniowie klas I-III rozwiązywali zadania w swoich salach. Dzieci musiały odnaleźć wyjście z labiryntu, wykazać się umiejętnością policzenia narysowanych elementów oraz dokładnie pokolorować obrazek.
Starsi uczniowie na pierwszych dwóch lekcjach zebrali się na holu szkoły. Każda klasa miała do rozwiązania 6 zadań dobranych odpowiednio do wieku. Do ich wykonania bardzo przydatna okazała się umiejętność pracy w grupie. Uczniowie musieli odszukać m.in. liczbę ukrytą pod rysunkiem konkretnej sowy, wypełnić diagram odpowiednimi cyframi, przesunąć zapałkę tak, aby powstała równość, czy przejść labirynt, w którym ukryto wyniki działań na liczbach.
Oprócz znajomości tabliczki mnożenia należało wykazać się znajomością pojęć matematycznych. Wiele emocji budziło zadanie, w którym należało odszukać ukryte na holu karty ze stacjami zadaniowymi. Wybrana przez grupę odpowiedź prowadziła do kolejnej stacji. Tylko poprawne odpowiedzi przeprowadziły grupę przez wszystkie stacje w odpowiedniej kolejności. Zły wybór odpowiedzi powodował powrót do zadania, które już zostało rozwiązane.
Oprócz zadań rozwiązywanych wspólnie, podczas szkolnych przerw każdy uczeń i pracownik szkoły mógł indywidualnie sprawdzić swoją znajomość tabliczki mnożenia. Wszyscy, którzy bezbłędnie rozwiązali zadania, otrzymali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia potwierdzony odpowiednim certyfikatem. W szkole taki tytuł uzyskało 23 uczniów z klas 3,4,5 i 7 oraz 14 dorosłych (nauczyciele i pracownicy).
Po zakończeniu zmagań w szkole koordynator szkolny D. Zieleń wraz z asystentami Anią, Mają oraz Bartoszem z klasy piątej udała się do Urzędu Gminy, Ośrodka Pomocy Społecznej, Zakładu Usług Komunalnych i Ośrodka Kultury w Dominowie. Uczniowie przepytali z tabliczki mnożenia dorosłych. Wszyscy zdający wykazali się bezbłędną znajomością tabliczki mnożenia i tym samym uzyskali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.
W tym roku wydano razem 55 tytułów Eksperta Tabliczki Mnożenia. Z roku na rok to matematyczne święto cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Prace wykonane zgodnie z wymogami Organizatora należy dostarczyć osobiście lub przesłać drogą pocztową (decyduje data wpływu) od dnia 1 maja 2021 r. do dnia 15 października 2021 r. do godz. 15.00 na adres:
Urząd Gminy Dominowo
ul. Centralna 7
63-012 Dominowo
z dopiskiem Konkurs fotograficzny „Tropiciele Przyrody" oraz wybranym tematem.
Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za straty powstałe w transporcie oraz za ewentualne nieterminowe dostarczenie prac przez pocztę.
Więcej szczegółów dotyczących konkursu poniżej:
REGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO
"Tropiciele Przyrody" Edycja III
Karta zgłoszeniowa
Plakat konkursowy
Rozkład jazdy autobusów
04.10.2021_Rozklad_Jazdy_ADAM_NOWY.pdf
04.10.2021_Rozklad_Jazdy_NOWY_MAREK_linie_B_C_D_E.pdf
Informacja o zmianie w rozkładzie jazdy również na stronie internetowej Urzędu Gminy w Dominowie - link:
https://dominowo.pl/wiadomosci/33732/rozklad-jazdy-autobusow
30 września to szczególne święto dla wszystkich panów - tych młodszych i starszych.
Z tej okazji, w czwartek 30 września 2021 r. żeńska część społeczności szkolnej przygotowała dla swoich kolegów apel, podczas którego złożono wszystkim chłopakom życzenia.
Na koniec ogłoszono wyniki plebiscytu szkolnego na Super Chłopaków. Oto oni: Wiktor Kasperski, Wojtek Buczma oraz Kacper Pauter.
Gratulujemy!
Wszystkim Chłopakom życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!
28 września 2021 r. uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki obchodzili Światowy Dzień Jabłka.
Jabłko to symbol zdrowia i najbardziej znany owoc w Polsce. Obchody rozpoczęły się od rozmowy na temat koloru, wyglądu, smaku i różnych odmian jabłek oraz dlaczego warto jeść te owoce i pod jaką postacią. Uczniowie na zakończenie zajęć przygotowali sok jabłkowy, który bardzo im smakował. Delegacje częstowały kolegów soczystymi jabłkami, a grono pedagogiczne i pracowników obsługi soczkiem. Na zajęciach dydaktycznych w grupach przedszkolnych również królowały tematy związane z jabłkami.
27 września 2021 r. obchodziliśmy 82. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.
Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała wystawę na górnym holu szkoły, a uczniowie w ramach lekcji historii poznali okoliczności powstania Polskiego Państwa Podziemnego i jego działalność w okresie II wojny światowej.
Z historii Polskiego Państwa Podziemnego:
27 września 1939 roku w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów WP Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko obu okupantom. 4 grudnia 1939 roku premier rządu RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 roku gen. Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową.
Najważniejszym celem AK było prowadzenie walki z Niemcami oraz przygotowywanie kadr i sformowanie jednostek wojskowych w celu wywołania powstania przeciw okupantowi. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie.
Źródło informacji:
https://ipn.gov.pl/pl/historia-z-ipn/112829,Dzien-Polskiego-Panstwa-Podziemnego-27-wrzesnia.html
W niedzielę, 26 września 2021 r. nasza uczennica Patrycja Nowak z kl. VII, zawodniczka Klubu Karate Raion Giecz została Wicemistrzynią Świata w zawodach karate (konkurencja Kumite Indywidualne Shobu Nihon Mini Kadetek) podczas Mistrzostw Świata WUKF (World Union Karate Federations), które w dniach 23 – 26 września br. odbyły się w Rumunii w miejscowości Cluj Napoca.
PATRYCJI ORAZ JEJ TRENERCE ALEKSANDRZE ZGÓRECKIEJ GRATULUJEMY WSPANIAŁEGO OSIĄGNIĘCIA I ŻYCZYMY DALSZYCH SPORTOWYCH SUKCESÓW!!!
Fot. Klub Karate Raion Giecz
20 IX 2021 r. - Wywiad z Aleksandrą Zgórecką w Radiu Września – trenerką Klubu Karate Raion Giecz, absolwentką naszej szkoły
W niedzielę, 26 września 2021 r. na Starym Rynku w Środzie Wlkp. zorganizowano atrakcje dla dzieci w postaci dmuchańców, waty cukrowej oraz popcornu.
Atrakcje te bezpłatnie udostępnił Pan Michał Matelski wraz z żoną, zachęcając przy tym do wrzucenia przysłowiowej złotówki do puszki na rzecz leczenia i rehabilitacji naszej uczennicy Zuzi. W wolontaryjnej akcji udział wzięli uczniowie naszej szkoły: Weronika Gerszendorf, Emilia Januchowska, Dominik Bandosz i Marcin Staniszewski.
Dziękujemy naszym wolontariuszom za zaangażowanie.
W wielu domach przechowuje się stare zdjęcia, dokumenty, listy, odznaczenia i inne rzeczy należące do naszych przodków. Zazwyczaj przekazywane są z pokolenia na pokolenie i stanowią cenne źródło wiedzy na temat historii danej rodziny. Jak wiele cennych informacji mogą nam one przekazać dowiedzieli się uczniowie klasy IV podczas lekcji historii.
23 września 2021 r. uczniowie kl. IV w ramach lekcji historii zaprezentowali znalezione w domach pamiątki będące źródłami historycznymi. Pamiątki te uświadomiły uczniom, że historia jest blisko nas i dotykamy jej na co dzień, a także tworzymy ją sami – nierzadko nie zdając sobie z tego sprawy.
Jesień to jedna z najpiękniejszych pór roku. W minionym tygodniu w gieckim przedszkolu, podczas wspólnych zabaw, nasze najmłodsze przedszkolaki poznały kolory dominujące jesienią. Przyniesione przez dzieci do przedszkola dary jesieni zostały wykorzystane podczas zajęć. Wspólnie też wykonany został kącik jesienny.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia!
W piątek, 24 września 2021 r. nasi młodsi uczniowie wzięli udział w turnieju piłki nożnej w Murzynowie Kościelnym.
Wszystkie rozegrane mecze wzbudziły wiele emocji zarówno wśród zawodników, jak i kibiców. Grupa młodsza zajęła 2 miejsce, natomiast grupa starsza 3. Na koniec spotkania wszyscy zawodnicy otrzymali medale. Dziękujemy gospodarzom za miłą gościnę.
W czwartek, 23 września 2021 r. w ramach Festiwalu Matematyki, który odbywał się na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu, uczniowie klasy VII wysłuchali dwóch wykładów w formie online.
Tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu były Liczby. Pierwszy wykład "Czy matematyka jest tworzona, czy też odkrywana?" poprowadził prof UAM dr hab Jan Hauke, drugi "Lecimy w kulki, czyli geometria liczb" przedstawił dr Bartłomiej Bzdęga. Uczniowie mogli choć przez chwilę poczuć się jak studenci. Usłyszeli ciekawostki na temat liczy Pi, systemów liczbowych oraz co to są liczby trójkątne, kwadratowe i piramidalne.
Z kolei już jutro 24 września na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu odbędzie się Noc Naukowców w formie online, do udziału w której uczniowie już dzisiaj zostali zaproszeni.
Zachęcamy do udziału!
Kolejny projekt badawczy w tym roku szkolnym realizowany przez przedszkolaków z grupy „Badacze” (oddział 5 – 6 latków) dotyczył Układu Słonecznego.
Dzieci starały się odpowiedzieć na pytanie „Czy możemy żyć na innych planetach?”. Zajęcia miały na celu rozbudzenie zainteresowań otaczającym nas Wszechświatem. W trakcie różnego rodzaju zabaw i zajęć przedszkolaki poznały planety Układu Słonecznego, poszerzyły słownik pojęciowy o wyrazy związane z Kosmosem i Układem Słonecznym oraz zapoznały się z zawodem kosmonauty. Przygotowania do podróży rakietą i spodkami kosmicznymi poprzedzała kosmiczna gimnastyka. Podczas zabawy chętne dzieci układały stacje kosmiczne. Uczniowie szkoły z zazdrością patrzyli na nasze przygotowania do lotu kosmicznego. Projekt zakończył się powodzeniem, dzieci samodzielnie odpowiedziały na kluczowe pytanie.
Od 3 września 2021 ruszyła czwarta edycja konkursu ekologicznego pt. „Region Czysty na 6”, w którym udział bierze również nasza szkoła. Konkurs będzie trwał do 6 maja 2022 r.
Podczas konkursu uczestnicy zbierają:
Tegoroczna zbiórka będzie realizowana w dwóch etapach. Pierwszy zakończy się w listopadzie bieżącego roku, drugi w kwietniu przyszłego roku
Tak jak w ubiegłych edycjach kwota ze sprzedaży plastikowych nakrętek oraz aluminiowych puszek zostanie przekazana na wskazany przez uczestników cel charytatywny. Dla najlepszych przewidziane są atrakcyjne nagrody!
Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do przyłączenia się do akcji!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Powered by aSc EduPage